The black Electro-Voice ELX200-15P is a 15″ 2-way 1200W powered speaker designed to provide dependable amplification, flexible installation, and convenient control for sound engineers and performers in live stage applications, theaters, DJ setups, and mobile rigs. It features 1200W of Class-D amplification, which drives a 15” woofer and a 1” titanium high-frequency compression driver, yielding a frequency range of 48 Hz to 19 kHz.
FEATURES
- 15″ woofer, 1″ titanium high-frequency compression driver
- 48 Hz to 19 kHz frequency range
- 1200W of Class-D power amplification